Ne İstediğini Bilmektir Ek İş

Ne İstediğini Bilmektir Ek İş… İstediğini bilmenin ve bu bilincin arkasında dağ gibi sağlam durabilmenin öneminden bahsettik durduk. Pek neden bu kadar önemsedik dersiniz? Önemsedik çünkü kendini bilmeden girişilen bir işin sonu ne olursa olsun hüsrandır da ondan. Bir başlangıç hikayesinin sonu hüsran olmasın diye kalemimizin ucunu sivrilttik ve gerçek hikayeler içerisindeki yerimizi aldık. Gelin hep beraber, ne istediğini bilmektir ek iş başlığımıza adapte olalım. Olalım ki bakalım, bu hikayenin içerisinde bizi karşılayan hangi gerçeklikler var?

Ne istediğini bilmektir ek iş yapmak… Bu cümlemizin anlamını ve bu cümlenin içerisinde saklanan gizli anlamlara hikaye bittiğinde kavuşacağız. O halde ne istediğini bilmektir ek iş diyelim ve tüm algılarımızı harflerimize açalım. Bir gün, bir karı ve bir koca balığa çıkarlar. Adam bir balık tutar. Balık oltanın ucundayken dile gelir ve ne olur beni bırak. Ben balıkların efendisiyim, eğer beni bırakırsan sana üç dilek hakkı veririm ve dileklerini yerine getiririm der. Adam şoku atlattıktan sonra kabul eder. Balık, anlaştık. Karının ve senin üç dilek hakkını yerine getireceğim der. Adam karısına durumu anlatır ve kadın çok açım şöyle bir sosis olsa da yesek der. Masada kocaman bir belirir, belirir belirmesine ama adam karısına sitem içerisinde; e akılsız kadın üç dilek hakkından birini bu sosis için mi kullandın yani diye sitem eder. Halbuki koskocaman bir sosis fabrikasının sahibi olmayı dileyebilirdin. Bunun üzerine adam, bir sosisin karısının burnuna gelip yapışmasını ister. Dileği gerçek olur ama karı koca birbirini yiyecek duruma çoktan gelmiştir bile. Bu durumun çekilmezliği üzerine karı koca son dilek haklarını kullanırlar ve sosisin hayatlarından çıkmasını isterler. Sosis hayatlarından çıkar gider ama üç dilek hakları da böylelikle sona erer. En başta da demiştik ya ne istediğini bilmektir ek iş diye. Ne istediğini bilmektir çünkü ne istediğini bilmeden kimse başarılı olmaz. Başarılı olmak için önce kendini bilmek daha sonra da ne istediğini bilmek şarttır.

Ne istediğini bilmektir ek iş çünkü her işin başı bilinçli olabilmektir. Daha sonra sağlam adımlar oluşur. Bilinçli adımlarla yol almanız dileğiyle…