Her İşte Engel Vardır

Hayat bir gaye değil midir? Çoğu zaman geçim çabası, çoğu zamansa bir savaştır. Yaptığım her iş bir çabanın ürünü olsa da her işte bir engel vardır. Engellerin olduğunu biliriz de önemli olan pes etmemektir. Bunu uygulayabilir miyiz?

Gelin hep beraber küçük bir hikaye ile her işte bir engel vardır başlığının detaylarına inelim. Güneşe doğru yürüyen bir tırtıl, bir çekirgeye denk gelir. Çekirge sorar, aaa tırtıl böyle almış başını nereye gidiyorsun? Gece bir rüya gördüm, bir tepe vardı ve o tepeden dünyanın her yeri gözüküyordu. İşte bende oraya gidiyorum cevabını verir tırtıl, bu cevaba şaşıran çekirge kendini gülmekten alıkoyamaz ve kahkahalarla yere serilir. Sen oraya varamazsın tırtıl, bu sevdadan vazgeç. Sana bir taş bile bir dağ olur, bir su damlası bir deniz gibi gelir. Tamam her işte bir engel vardır ama sen bu kadarını başaramazsın der. Kararından şüphe dahi etmeyen tırtıl çoktan oradan uzaklaşmıştır bile. Derken tırtıl bir kurbağaya denk gelir ve aynı şeyleri kurbağadan da işitir. Lakin tırtıl yine emin ve minik adımlarla yola koyulur. Yolda ağustos böceği, karınca ve sinek ile karşılaşsa da hiçbir şey onu kararından vazgeçiremez. Hız kesmeden yola devam eden tırtıl artık nefessiz kaldığı bir anda dinlenmek ister. Fakat oracıkta ölüverir. Tırtılın ölüm haberini alan herkes  cenazesinin başına gelir ve  biz sana demiştik naraları atmaya başlar. Herke söylenirken, tırtılın sert kabuğu kırılmaya başlar ve iki anten kabuktan dışarı çıkar. Şoku atlatan herkes durumu işlemeye koyulur ve iki renkli kanatın doğuşuna sahne olurlar. Her işte bir engel vardır evet ama yeniden doğuşta söz konusudur. Vee kelebek yola koyulur rüyası uğruna öldüğü ve tekrar dirildiği amacına ulaşır. O tepeye varır. Bu durumda da herkes yanılmış olur.

Hepimiz hedeflerimiz uğruna yaşarız. Yaptığımız ek iş de ek gelir elde etmek için kolları sıvayışımız da amaçlarımızdan biridir. Her işte bir engel vardır hatta birden çok engel vardır. Bizim asıl gücümüz elde ettiklerimiz değil, elde etmek için içimizde var olan enerjimizdir.