Geçim Sıkıntısı

Geçim sıkıntısı çekenler çok iyi bilirler açlık sınırının detaylarını. Cervantes her ne kadar “ Yeryüzünde hiç bir gıda açlık kadar lezzetli değildir.” dese bile onunla yaşamanın ne olduğunu ifade etmemiştir. Malumunuz bugün geçim sıkıntısı artık küresel bir sorun haline dönüşmüşken, ülkemizde ise kemikleşmiş çözümlenmeyi bekleyen bir problem olarak varlığını güçlenerek idame ettirmektir. Yani geçim sıkıntısı oranlarımızın ilerleyen zamanlarda daha da artış göstermesi mümkün olabilir.

Geçim sıkıntısı problemini nasıl çözeriz ya da bu sıkıntıya düşmemek için neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde öncelikli olarak açlık ve yoksulluk sınırları ile alakalı resmi açıklamara kulak açmak gerekir. Buyrun hep beraber geçim sıkıntısının nedenlerini açıkça ortaya koyan raporlara göz atalım….

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu yaklaşık  otuz yıldır yılın her ayını detaylandırarak düzenli bir şekilde “açlık ve yoksulluk sınırı araştırması* yapıyor. Bu araştırmalar çalışanların içinde bulundukları geçim şartlarını net bir şekilde ortaya koyuyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Aralık 2016 ayı sonucuna göre;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 1.432,17 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.665,04 TL olmuştur. Evli olmayan bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.761,74 TL olarak gerçekleşmiştir. İşte resmi araştırmaların bize sağladığı veriler doğrultusunda geçin sıkıntısı probleminin önemi ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar yaşarken giderleri çok fazla hesap edemesekte, araştırma her şeyi çok net bir biçimde ortaya koyuyor. Peki bu geçim sıkıntısı durumunu hangi yollardan ortadan kaldırabiliriz?

Geçin sıkıntılarınızdan kurtulmak ya da geçim sıkıntısı içine düşmemek için, günümüz zamanında artık ek iş aracılığıyla ek gelir elde etmek neredeyse zorunlu hale geldi. Yani Mevcut işimizin haricinde ikinci bir iş ya da ek gelir sağlayacak başka bir eylemle elele tutuşmamız gerekiyor. Ek iş bulmak ise eskisi kadar zor değil… Sadece artık kabullenmemiz gerek birşey var ise bu ek gelirimiz olmadan yaşam standartlarını ailemize ve kendimize sağlayamayacağımızdır.

4 kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırı 4.665,04 tl olarak araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Ama emin olun bu tespitlerde ekstra sağlık sorunları, kazalar ve evlerimizde kullandığımız eşyaların amortisman giderleri bulunmuyor. Yani aslında durum çok daha vahim. Geçim sıkıntısı çekmediğini düşünenler varsa kendilerini çimdiklesinler. Çünkü yukarıda ki hesaba göre genel anlamda herkes aynı geçim sıkıntısı ile boğuşuyor ve mutlaka ek iş, ek gelir ihtiyaçları olduğu ortaya çıkıyor. Geçim sıkıntısı yaşamadığını iddia edenlerin bir çoğu ise mevcut kaynaklarını tüketiyorlar. Fakat bu kaynakların hiç tükenmeyeceğini düşünerek aslında geçim sıkıntısına doğru kucak açıyorlar. Özetle konuyu vurgulamak istersek, geçim sıkıntısı probleminden kurtulmak ya da ona karşı dik durabilmek için artık ek gelir ve ek iş seçenekleri hayatımızın zorunlu bir eylemi olmuştur.