Ek İşte Değil Her İşte

Ek işte değil her işte, başlığının gizemi ile merak yarattığımızın farkında olsak da cümlemizin sonu kolay geliyor. Ek işte değil her işte bir süzgeciniz olsun. Süzgeçten kastımız nedir mi dersiniz? Gelin kısa bir hikaye ile hem düşünelim hem de kendimize dersler çıkartalım.

Bir gün bir adam Eflatun’a gelmiş ve telaşlı telaşlı sana bir şey söylemem lazım demiş. söylemeden önce hele bir soluklan demiş Eflatun ve söyleyeceklerini süzgeçten geçirdin mi diye sormuş? Adam şaşırmış, ne süzgeci efendim benim süzgecim yok ki demiş. Olmalı demiş ve eklemiş. Üç tane süzgecin olmalı; doğruluk, iyilik ve yararlılık. şimdi söyle bakalım efendi söyleyeceğin şeyi birinci süzgeçten yani doğruluk süzgecinden geçirdin mi, doğru olduğunu bilir misin? Adam cevap verir; bilmem efendim, komşulardan duydum. Ee peki ikinci süzgeçten yani iyilik süzgecinden geçirdin mi? Söyleyeceğin şey benim iyiliğime midir? Değildir, senin hakkında komşuların konuşmasını sana getirdim. Eflatun sorar; ee peki üçüncü süzgeç, yani söyleyeceğin şey faydama mıdır? Değildir der adam. O zaman söyleme efendi. Ne sana ne bana bir faydası yok, unut gitsin der. Adam söyleyeceklerini söylemeden oradan uzaklaşır ve belki de hayatının geri kalanında bu üç süzgeç kuralını uygulayarak, yeni bir hayatın kapısını aralar.

Sözümüz ‘ek işte değil her işte‘ derken de bu hikayenin ana teması ile kesişir. Çünkü ek iş seçimi bile bir süzgeçten geçirişin sonucudur. Çünkü ek iş seçimi hem hobimizin hem de maddiyatımızın birleşim noktasıdır. Ek iş seçerken nasıl ki kendi kriterlerimizi kendimiz belirliyorsak hayatımızda önümüze çıkan her fırsatı da kendi süzgecimizden geçirip karar vermeliyiz. Sonuç olarak sadece ek işte değil her işte kendi süzgecimizin değerini bilmeli ve bu değer doğrultusunda kararlarımızı vermeliyiz.

Ek işte değil her işte uygulamaya koyacağımız süzgeç kriterlerimiz ne olabilir peki? Herkesin kriteri farklı olsa da doğruluk, iyilik ve fayda ilkesi ile sizleri Modellife’ın kazandıran dünyasına davet ediyoruz. Unutmayın, süzgeçten geçen her kelimenin karşılığı Modellife ile anlamlanıyor. Ek işte değil her işte Modellife, rehberiniz olsun.