Ek iş ve Ön Yargı

Herkesin bildiğini söyleyip ön yargının olumsuzluklarından bahsedecek olsak da bu olumsuzlukları yaşayan insanların sayısı azımsanacak kadar az değildir. Dolayısı ile de biz konuyu uzman olduğumuz konuda detaylandıracağız. uzmanlığımız gözlemlerimizden ve karşılaştığımız durumlardan ibaret olup tecrübe ile sabitleşmiştir. Ek iş ve ön yargı her ne kadar birbirinden bağımsız konular olarak algılansa da aslında iki kavram arasında sıkı bir ilişki vardır. Ek iş ve ön yargı arasındaki ilişkiye değinmeden önce gelin önce kısa bir hikaye ile başlayalım.

Bir yılbaşı zamanı tüm aile zaman zaman süsledikleri yılbaşı ağacının altına hazırladıkları hediyeleri koyarlar. Bir gün evin kız çocuğu eline altığı sarı kağıt ile bir kutuyu kaplamaya çalışırken durum babanın gözüne takılır. Baba içten içe çocuğun kağıdı boşuna harcadığını ve çocuğun gereksiz bir hareket içerisinde olduğunu düşünerek sinirlenir. Aradan bir iki gün geçer ve çocuk kutuyu alır ve babasına hediye eder. Baba kutuyu açar içine baka ve kutunun boş olduğunu görür bunun üzerine kızına; yüksek bir ses tonu ile hediye ettiğin kutunun dolu olması gerekirdi der. Kız üzülse de baba, ben o kutunun içerisini ihtiyacın olduğunda alasın diye öpücük ile doldurdum der. Neye uğradığını şaşıran baba bir şey diyemez. Olaya en başından beri ön yargı ve öfke ile yaklaştığından dolayı kendinden utanır. Bu olay hepimizin hayatında olabilecek küçük bir durum olsa da durumlara nasıl yaklaşmamız gerektiğini gösteren güzel bir örnektir. Çoğu kişi ek iş fikirlerine ön yargı ile yaklaşsa da sonucun ne getireceğini kestiremezler. Aslında ön yargının asıl kaynağı cesaretsizliktir. en başta da belirttiğimiz gibi birbirlerine uzak kavramlar olarak gözükse de ek iş ve ön yargı temel de birbirine bağlı konulardır.

Sonuç olarak ek iş ve ön yargı ilişkisinin olumsuzluklarına düşmemek için iyi düşünmeli ve bu doğrultuda hareket etmeliyiz. Gerek ek iş fikrimizi hayata geçirirken gerekse de rutin hayatımız içerisinde öfkeyle hareket etmeye değil, biraz cesaret ve motivasyona ihtiyacımız var…