Ek İş Arıyorum

Ek iş ve ek gelir ile ilgili bu güne kadar sayısızca cümle kurduk, ek iş arıyorum demenin yeterli olmayacağına vurgu yaptık. Kalemimizin el verdiği ölçüde bu işin inceliklerini ve başlanması gereken noktaları sıraladık. Ama her zaman bir gerçekliğe değindik ki o gerçek de ek iş ya da ek gelirin aramak ile elimizin altına gelmeyecek oluşuydu. Aramak belki bir hareket noktası olabilirdi ama hiçbir zaman daimi bir süreç değildir. Buradaki asıl önemli husus her zaman belirttiğimiz üzere sizsiniz, sizin hayal gücünüz, sizin iş beceriniz, sizin takip gücünüz, sizin beceriniz vs vs. Sizin ile başlayan cümleler ne kadar çoğaltılıyor olsa da tek bir sonuçla karşı karşıya kalıyoruz ‘kendimiz’.

Aile bütçesine ilave olarak ek iş yapmaya karar verdiniz ve ek iş arıyorum başlığı altında internet üzerinden bir dizi araştırmalar yaptınız. Malum, eğer ki internet kullanmaya birazcık da olsa hakim isek aklımızdaki her soruyu önce Google’ a danışmamız gerektiğini de iyi biliriz. Biz de öyle yaptık ve bir dizi fikir ile karşılaştık. Mesela yumurta satma fikrini gördük ve ilgimizi çekti. Yalnız bu yumurtalar bizim ürettiğimiz yumurtalar değil, başkasının ürettiği yumurtalar. Biz sadece kaynağından yumurtaları alıyor üzerine bir miktar kar ekliyor ve satıyoruz. Kar küçük bile olsa satış odaklı baktığımızda aslında küçük karlarla çalışmadığımızı fark ederiz. Belki bizim iş fikrimiz daha pek çok ‘ek iş arıyorum‘ diyen kişiye de ilham verecek fakat hep aynı sonuca varıyoruz. sonuç aynı iş koordinasyonumuz, çabamız, ek iş fikrimize olan sevgimiz ve hatta sadakatimiz. Tamam, başlamak işin en zor kısmı belki itiraf ediyoruz ama başladıktan sonra kontrol edebilmek ve sahip çıkabilmek daha da önemli.

Ek iş arıyorum diye yola çıkanlar bahsettiklerimizin detayını çok daha iyi bilirler. Çünkü muhtemelen sürekliliğin ve seçiciliğin önemini birkaç denemeden sonra kavramışlardır. Yani diyoruz ki, her şeyinden önce sizin o işi sevmeniz, kavramanız ve dört elle sarılmanız gerekmektedir. Yoksa hiçbir ek iş size aradığınız huzuru getiremez.