Ek Gelir Yolunu Bulur

Ek Gelir Yolunu Bulur… Başlık malum atasözümüzü çağrıştırıyor olsa da itiraf etmeliyiz ki ilham kaynağımız tam da aklınıza gelen atasözüdür. ‘Su akar yolunu bulur’. Belki yıllar yılı deneyim ettik ve öğrendik. Evet su akar yolunu bulur da ek gelir yolunu nasıl bulur? Elbette sizin sayenizde ve yakınlarınız sayesinde. Düşünce anında sizi yönlendiren birileri varsa hayatınızda çok şanslısınız demektir. Hatta yanlışa düştüğünüzde sizi uyaran ve size destek olan birileri varsa hayatınızda daha da şanslısınız demektir. Hepimiz zaman zaman yanlış kararlar verir, üstüne üstelik de yanlış kararlarımızı uygulamaya koyarız. Kralda yanlış karar verir, soytarı da önemli olan bu yanlıştan dönebilmektir.

Gelin yanlış verilen bir karara perde aralayalım. Zamanın birinde bir kral yaşarmış. Bu kral hem zeki hem de heybetli oluşuyla tanınırmış. Bir gün sarayının bahçesinde gezinirken ayağına taşlar batmış ve öfkeden deliye dönüş. Hemen hizmetkarlarını yanına çağırmış ve bütün şehrin biran önce deri ile kaplanmasını emretmiş. Emirlerinden biri aman kralım bu işin sonu iyi olmaz. Çok altın harcarız yapmayın etmeyin diye yalvardıysa da kral dinlemez ve sen benim emrime karşı mı geliyorsun diye öfkelenir. Elbette kralın emrine karşı çıkılmaz ve bütün şehre haber salınır. Kral sokakları deri ile kaplatacaktır diye. Bu haberi duyan soytarı güler ve çok saçma bir karar der. Bu alaycı gülüş kralın huzuruna çıkartılır ve kral öfkeden deliye dönmüş bir şekilde kellenden mi olmak istiyorsun soytarı? Benim emrime nasıl olur da saçma dersin, der. Soytarı; kralım bütün şehri deri ile kaplatmak yerine sadece ayağınızı deri ile kaplatın. Böylece ayağınıza taş batmaz, der. Kralın hoşuna giden bu fikir uygulamaya koyulur ve kralın ayağı deri ile kaplatılır. Ayakkabının da bu şekilde icat edildiği, bir rivayet olarak yerini korur. Özetle yanlış karar verme herkese mahsustur fakat yol gösterecek birilerinin varlığı yanlıştan dönüp çok daha iyi işlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ek gelir yolunu bulur derken de aslında bundan bahsediyoruz. Siz yeter ki düşünün, gerekirse yanlış kararlar verin. Ama bir adım atın. Ek gelir sağlamak ise niyetiniz, unutmayın ek gelir yolunu bulur.

Ek gelir yolunu bulur. Peki nasıl? Bu soru, henüz adım atmamışken bir muamma gibi gözükse de bir kıvılcım yeter ek gelir yolunu bulur söylemlerimizi haklı çıkartmaya…