Ek Gelir Sağlamanın Yolları

Ek gelir sağlamanın yolları aslında insanlık tarihi kadar eskidir. Sebep? Hemen anlatmaya başlayalım. Tarih öncesi çağlara gidiyoruz. Taş devrindeyiz. İnsanlar toplayıcılık ve avcılıkla geçimlerini sağlıyorlar. Toplayıcılık bildiğimiz doğanın içinde bulunan bitkilerden faydalanmayı ifade ediyor. Avcılık ise karşılıklı savaş olarak kendini ön plana çıkarıyor. Vahşi hayvanlara karşı insanoğlu yavaş yavaş hayatta kalabilmek ve onların etinden sütünden faydalanmak için yeni bir şeylerin keşfine doğru adımlar atıyor. Bu keşiflerin en büyük sebebi ihtiyaçların artması ve yaşam koşullarının yetersiz kalması. Ek gelir sağlamanın yolları ile konunun alakasını hala kuramadığınızı biliyoruz fakat şimdi asıl konuya değineceğiz.

İnsanlar zamanla verimli toprakları keşfetmeye başlıyor. Yani? İnsanların mevcut yaşam bölgelerini mevcut işiniz gibi düşünün. Nasıl yaşam bölgesinde yetersizlik söz konusu ise işinizden elde ettiğiniz gelirde de gidere oranla bir yetersizlik söz konusu oluyor. Taş devri insanlarının madenleri ve tarımcılığı keşfetmeleri, hayvanları evcilleştirmesi ise bu yetersizliği ortadan kaldırmak için gerekli sebep haline geliyor. Yani bu gelişimler aslında ek gelir sağlamanın yolları olarak adlandırılabiliyor. Düşünün ki su olmayan bir bölgede yaşadığınızda suyun yetersizliği sizi bir arayışa götürecek. Arayışa yönelmenizin sebebi nedir? İhtiyaçlarınızı karşılayamama durumu. Bugün olduğu gibi…

Ek gelir sağlamanın yolları ise aslında sizin ihtiyaçlarınıza göre yön buluyor. Günümüzde yüzlerce farklı yöntemle ek gelir sağlamanın yolları üzerine adımlar atabilirsiniz. Fakat birde ek gelir sağlamanın yolları detaylandırıldığında bunu nasıl yapacağınızın önemi oldukça büyük. Çünkü ek gelir sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için taş devrindeki insanlarda olduğu gibi tarımı keşfetmek, hayvanları evcilleştirmek gibi düşünülebilinir. O vakit napıyoruz? Öncelikle ihtiyaçlarımızı belirliyoruz. Gelir gider durumlarımızı detaylandırıyoruz. Akabinde ihtiyacımız olan reel verilere ulaşıyoruz. İşte bundan sonra ek gelir sağlamanın yolları üzerine harekete geçiyoruz. Şimdi bunları okuyunca diyeceksiniz ki fazlası olsa bir zararı olmaz sonuç itibarıyle ek gelir gerekli. Fakat ihtiyacınızın ne olduğunu bilmek sizi ek gelir sağlamanın yollarını bulmanızda çok daha gerçekçi bir gereç olacaktır. Ne istediğimizi bilmemiz gerek.

Günümüze yönelik bu konuyu detaylandırırsak ek gelir sağlamanın yollarının artık taş devri insanlarının arayışları kadar zor olmadığını görürsünüz. Lakin şöylede bir gerçek vardır O zaman ki bakir dünya yaşam koşullarının sunduğu fırsatlar çok ama çok daha fazlaydı. Amaç sadece barınmak ve yiyecek bulabilmekti. Şimdi neyi aradığımıza ve neye ihtiyacımız olduğuna karar verip ek gelir sağlamanın yolları üzerine düşünmemiz gerek ve bu hususta bize yardım edecek platform, kuruluş ya da işletmelerle iş birliği yapmak. Fazlasını anlatmaya ne gerek, doğru adrestesiniz diyerek sözü bitiriyoruz. Nice ek gelir ortaklıklarında görüşmek üzere.