Ek Gelir ile Yeni Bir Hayat

Ek Gelir ile Yeni Bir Hayat… Hayat çoğu zaman acımasız, çoğu zaman hırçın ama gerçek bir öğretmen. Her gün bir deneyim, her gün yeni bir macera bizlere sunuyor da bunlardan ders çıkarmamak ne mümkün? Gelin hep beraber ek gelir ile yeni bir hayat ne demekmiş öğrenelim.

Emekli maaşı ile evini geçindirmekte zorlanan bir adam bir inşaat firmasında marangoz olarak işe alınır. Yani bu işi aslında ek gelir sağlamak için yapar. Bir zaman sonra yaşının ilerlediğini ve artık ailesi ile daha çok zaman geçirmesi gerektiğini düşünür ve patronuna bu konuyu açar. Patronu, böyle bir elemanı kaybedeceği için çok üzülür ama elden bir şey gelmez. Marangozdan, kendisi için son bir iyilik yapmasını rica eder ve marangoz kabul eder. Marangoz son kez patronu için bir ev yapacaktı. Kolları sıvar ve işe koyulur. Ama işi o kadar gönülsüz yapar ki ne eskisi gibi işine özenir ne de eskisi gibi kaliteli malzeme kullanır. Marangozun aklında olan tek düşünce ‘bu yaşımda bu işle neden uğraşıyorum ki’ olur. Derken marangoz işini tamamlar ve patronuna teslim eder. Ama patronu tamamlanan evin anahtarını marangoza uzatır. ‘ Bu ev, benim sana hediyemdir’ der. Marangoz çok şaşırsa da, pişmanlığını gizleyemez. Ek gelir ile yeni bir hayat kazanır ama bu kazanç istediği kalitede değildir. Çünkü özenmedi, gönülsüzce yaptı ve kendi yaptığı ev, kendisinin hediyesi oldu.

İçinde bulunduğumuz her durum bize hediyeler sunabilir. Yeter ki elimizdeki her işi bilinçli ve özenli yerine getirelim. Bu iş ister ek iş olsun ister sabit iş, sadece istediğimiz zaman değil, her zaman en özenli yapalım. Yeni hayatların nerede kurulacağı belli mi olur? Belki de her ek gelir ile yeni bir hayat kurabilir, bu hayatın mimarları yine kendiniz olabilirsiniz.