Çıkmaz Yolların Çıkışı Yine Sizsiniz

Çıkmaz Yolların Çıkışı Yine Sizsiniz diyoruz çünkü biliyoruz ki ardı kapalı her kapının anahtarı siz istediğiniz sürece sizde var olacaktır. Önemli olan kişinin içindeki potansiyel gücü ve isteği hissedebiliyor olmasıdır. Sizleri kazancımıza ortak ettik, birlikte büyümek için kapılarımızı size ardına kadar araladık. Çünkü biliyorduk ki birlikten kuvvet doğar çünkü biliyoruz ki aile olmanın ruhunu, paylaşmanın o büyüsünü birlikte yol almaktan başka hiçbir yerde bulamayacaktır. Bu sebeple biz artık bir aileyiz ve aramıza her yeni katılan kişide bu samimiyetin bir parçası olacaktır. Bu yüzden gelin birbirimize karşı açık olalım, kaçımız içimizdeki gücün farkındayız? Belki de bu soruyu olumlu yanıtlayanların sayısı bir elin parmağını bile geçmez. Dünya telaşına düşüp kendi gücümüzü görmez mi olduk? Çalışmalarımız yetmedi, ek gelir ve ek iş imkanları mı aradık durduk? Ama bir türlü düzeni bulamadık mı? Ya da birçok yolu denedik de başarısız mı olduk? Unutmayın! çıkmaz yolların çıkışı yine sizsiniz, ayağınız tökezlediğinde ayağa kalkıp yerinden doğrulacak güç yalnızca kendi içinizde saklıdır.

Maymun olma deyimini daha önce hiç duydunuz mu? Duyanlarımız vardır elbette… Şimdi birde bizim örneğimizden maymun olma deyimine bakın. Sonra tekrar dünya telaşına düşelim ve gerekirse ek iş ile elde edeceğimiz ek gelir imkanlarını kovalamaya başlayalım. Ama önce içimizdeki gücü ve pes etmemenin önemini yeniden anlayalım. Bir araştırmaya veri sağlamak için bir odanın içerisine 4 maymun ve odanın ortasına da bir direk dikerler. Direğin en tepesine de muzu sarkıtırlar. Önce bir maymun direğe tırmanıp muzu almak ister fakat tam muza uzanmışken kafasından aşağıya soğuk su dökülünce maymun çığlıklar içerisinde direkten aşağıya iner. Bir başka maymun direğe tırmanır ve yine aynı şekilde tam muzu alacakken soğuk su ile karşılaşır. 3. ve 4. maymunda yanı şekilde direğe tırmanır ve soğuk su ile karşılaşınca artık hepsi vazgeçer ve her biri bir köşeye çekilir. Bir süre sonra araştırmacılar direğe tırmanmış ve soğuk su ile karşılaşmış olan bir maymunu dışarıya alır ve onun yerine hiçbir şeyden haberi olmayan bir başka maymun koyarlar. Yeni gelen maymun her şeyden habersiz direğe tırmanmak istese de diğer 3 maymun tarafından çekiştirilerek direkten indirilir ve maymun bir daha direğe tırmanma girişiminde dahi bulunmaz. Derken direğe tırmanmış olan bir başka maymun yine dışarıya çıkartılır ve her şeyden habersiz bir başka maymun içeriye alınır. Böylece artık içerideki maymunlar, kafasından aşağıya soğuk su dökülen maymunlardan değildir. Fakat her maymun içeri girdiğinde muzu görünce direğe tırmanır ve diğer 3 maymun tarafından aşağıya çekilir. Yine içeride 4 maymun vardır fakat maymunlardan hiçbiri direğe neden tırmanmaması gerektiğini bilmez. Sebepsizce pes eder ve bir köşeye çekilir. İşte hayat telaşımızda böyle değil mi?

Hayatımızın pek çok döneminde umutsuzluğa kapılıyor belki de anlamsızca pes ediyoruz. ‘Çıkmaz yolların çıkışı yine sizsiniz’ dedik ya en başta işte durum tam da bundan ibaret. İster hayat telaşında olun, geçim derdi için ek iş ya da ek gelir arayın ama asla pes etmeyin. Sizi başarıya ulaştıracak gücün yalnızca içinizde olduğunu unutmayın!