Amaçlar İnsanı Diri Tutar

Amaçlar insanı diri tutar, sözü sadece bizim kalemimizin yazdığı bir cümle değildir. Araştırmacı ve kişisel gelişimcilerin üzerinde hassasiyetle durduğu bir detaydır.Kendi hayatımızı ele alalım ( özellikle de büyük şehirde yaşıyorsak ) hayat ne kadar da zor geliyor değil m? Geçim sıkıntısı, hayat telaşı derken pes etmemek bazen olası bile olmuyor. Ek iş bulmak ailemizi geçindirebilmek adına ek gelir elde edebilmek için imkanlarımızı zorluyoruz. Zorluyoruz zorlamasına ama çoğu zamanda bir hüsranla karşılaşmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Eee hayat mı demeli bu duruma… Belki hayat demeli ama amacımızdan da etmemeli. Unutulmamalıdır ki, amaçlar insanı diri tutar.

Belki geçim sıkıntısı belki hayat telaşı belki de onlarca sebepten dolayı ek iş ya da ek gelir arayışı içerisine dahil olduk. Yıllarca çabaladık durduk da amacımıza ulaşabildik mi? Bu sorunun cevabı yalnızca sizde saklı. Belki ek gelir, belki ek iş, belki de yüzlerce farklı sebep bizi asla yolumuzdan etmemelidir. Çünkü yüzlerce kötü durumun karşısında dahi kişinin ilerlemesini sağlayan tek şey bir amaca sahip olmasıdır. Bu amaçlar kişiden kişiye değişse de ek gelir imkanları, motivasyonu arttırıcı bir etken olarak gözlenmektedir.

Ek iş demişken hayatın gerçekleri arasında ortaya koyulan bir gerçeklikten de bahsetmek isteriz. İş danışmanı Paul Stoltz bireylerin olumsuz durum koşullarına direnmeleri için ne gerektiği üzerinde geniş çaplı bir araştırma yapmıştır. Araştırma sonucunda ise bazı veriler elde etmiştir. Stoltz’a göre en önemli kural, yaptığınız işin anlamlı olması için ( bu ister rutin işiniz olsun isterseniz de ek iş fırsatınız olsun ) tırmanacağınız dağı belirlemektir. En önemli kuralı açıklamaktan öte Stoltz bir de gözlemini açıklıyor ve her gün yanlış dağa insanlarla karşılaşıyorum, yaşamlarının yirmi ya da daha fazla yılını iyi bir amaç belirlemeden geçiriyorlar sonra da birden geriye bakıp ‘ben ne yapıyorum’ diyorlar. En başta da dedik ya amaçlar insanı diri tutar diye, işte amaçlar insanı hem diri tutuyor hem de yıllarını daha verimli geçirmelerini sağlıyor.

Sonuç olarak ister ek gelir serüveniniz olsun ister rutin hayatınız olsun her daim bir amacınız olsun. Amaçlar insanı diri tutar tutmasına ama en doğru yolun anahtarı da amaçların peşinde atılan kararlı adımlarla sağlanır. Modellife olarak sizleri amacımıza ortak olmaya davet ediyor hoşça kalın diyoruz.